
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 250 V |
| Contact Plating | Tin |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current Rating | 15 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | 90° Angle (Right) |
| Color | Green |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 4 |
| Mounting Style | Through Hole, Solder, PCB |
| lead free status | Lead Free |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Plastic |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Number of Levels | 1 |
| size width | 12.0 mm |
| size length | 22.3 mm |
| size height | 8.60 mm |
| voltage rating dc | 250 V |
| voltage rating ac | 250 V |
| Housing Color | Green |
| pin pitch | 5.08 mm |
| Connection Method | Plug |
| Current Rating (IEC) | 12 A |
| Voltage Rating (IEC) | 250 V |
Stock: 1227
Distributors
pcbx
Unit Price$0.66134
Ext.Price$0.66134
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.66134 | $0.66134 |
| 10 | $0.52214 | $5.22140 |
| 25 | $0.47240 | $11.81000 |
| 50 | $0.42740 | $21.37000 |
| 100 | $0.38668 | $38.66800 |
| 300 | $0.34984 | $104.95200 |
| 500 | $0.31651 | $158.25500 |
| 1000 | $0.29672 | $296.72000 |
